Jaki używany robot do pakowania i paletyzacji wybrać?

używane roboty przemysłowe, używane roboty do paletyzacji, używane roboty do pakowania, używane roboty do pakowania

Używane roboty przemysłowe są bardzo często wykorzystywane podczas procesów paletyzacji i pakowania. Pozwala to bowiem odciążyć kadrę ludzką z najbardziej żmudnych prac. Niestety ogromnym minusem pakowania i paletyzacji przez pracowników jest duża powtarzalność tych samych czynności i możliwość szybkiego wypalenia zawodowego. Taki pracownik nie będzie działał efektywnie. Warto zastanowić się więc nad zastosowaniem robota przemysłowego, który wszystkie czynności wykona ze zdecydowanie większą precyzją i szybkością. Jaki używany robot do paletyzacji będzie najlepszy?

Jaki używany robot do pakowania i paletyzacji będzie najlepszy?

Paletyzacja to bardzo popularna aplikacja, w której pracują roboty przemysłowe. W związku z tym u każdego wiodącego producenta robotów (ABB, Fanuc, Siemens, Motoman, KUKA) możemy znaleźć te, które idealnie nadają się do zastosowania podczas pakowania półproduktów lub wyrobów gotowych.

Każdy używany robot do paletyzacji powinien wyróżniać się między innymi:

  • możliwością pracy z wysokim obciążeniem,
  • zasięgiem ramion na poziomie 3000 mm lub więcej,
  • bardzo wysoką precyzją i dokładnością,
  • wysoką powtarzalnością wykonywanych operacji
  • oraz możliwie dużą szybkością pracy.

Posiadając urządzenie, które spełnia powyższe wymagania, mamy już solidną podstawę do tego, aby we własnej firmie przystąpić do automatyzacji pakowanie i paletyzacji. Jest to niezwykle ważne szczególnie w dzisiejszych czasach. Przemysł 4.0 wymaga stosowania nowoczesnych technologii, które pozwalają na skrócenie czasu potrzebnego na wytworzenie materiału lub towaru. Dzięki automatyzacji pakowania będziemy więc w stanie zwiększyć przepustowość linii produkcyjnej oraz przyspieszyć operacje magazynowe.

Używane roboty KUKA serii KR QUANTEC PA

Jednymi z najchętniej stosowanych robotów do paletyzacji w Polsce są urządzenia KUKA serii KR QUANTEC PA. Charakteryzują się bowiem możliwością przenoszenia dużych ciężarów od 120 kg do 240 kg. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać je nawet w przypadku dość ciężkich półproduktów i wyrobów gotowych. Będzie to wiec duże odciążenie dla pracowników, którzy do tej pory korzystali z konwencjonalnych rozwiązań przenoszenia.

Zasięg ramion w tym przypadku również jest stosunkowo duży i wynosi około 3195 mm. Przy wyjątkowo smukłej budowie robota, daje to na prawdę bardzo dobre efekty podczas pracy. Warto zauważyć również, że używane roboty przemysłowe KR QUANTEC PA nie potrzebują dużej ilości miejsca do aplikacji. Mamy więc możliwość stosowania ich również tam, gdzie inne urządzenia nie byłyby możliwe do montażu.

Jaki robot do pakowania produktów w chłodni przemysłowej?

Chłodnie przemysłowe są bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Również takie firmy poszukują używanych robotów przemysłowych, które byłyby w stanie znieść wyjątkowo niskie temperatury. Warto wspomnieć bowiem, że w takich chłodniach może panować temperatura nawet do – 10 st. C. Zastosowanie standardowego robota przemysłowe może być więc niewystarczające. Na szczęście na rynku możemy znaleźć używane roboty, które są w stanie efektywnie pracować w takich warunkach. Możemy zaliczyć do nich między innymi urządzenia KUKA QUANTEC PA w specjalnej wersji Arctic.

Używany robot przemysłowy KUKA Arctic może być stosowany w miejscach, gdzie temperatura spada do maksymalnie – 30 st. C. Jego wrażliwe systemy oraz elementy ruchome są odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu możliwa jest praca w chłodniach. Co istotne – jest to robot zapewniający wysoką czystość. Jest więc dopuszczony do pracy w przemyśle spożywczym. Idealnie nadaje się więc do zakładów przetwórstwa żywności, masarni, ubojni oraz innych firm z sektora spożywczego.

używany robot przemysłowy do pakowania, używany robot do paletyzacji

Czy używane roboty do paletyzacji i pakowania to dobre rozwiązanie?

Produkcja w dzisiejszych czasach wymaga automatyzacji. W związku z tym wykorzystanie robotów przemysłowych wydaje się priorytetem praktycznie w każdej branży. Idealnym rozwiązaniem dla mniejszych zakładów produkcyjnych są roboty używane, których cena jest zdecydowanie niższa, niż nowych maszyn.

Na rynku możemy znaleźć używane roboty do paletyzacji takich producentów jak Kuka, ABB, Motoman Yaskawa, Kawasaki czy Siemens. Nie należy obawiać się maszyn używanych, ponieważ przed dostawą do klienta są one bardzo dokładnie sprawdzane pod kątem sprawności. Dotyczy to wszystkich elementów mechanicznych, elektroniki, sterowników i chwytaków, o ile dołączane są do zestawu. Dla mniejszych firm zakup robota używanego nie będzie tak dużym wydatkiem, jak w przypadku nowego sprzętu. Dzięki temu automatyzacja będzie możliwa także w mniejszych firmach, które nie dysponują pokaźnymi budżetami na rozwój i inwestycje. Takie rozwiązanie pomoże jednak prześcignąć konkurencję i wkroczyć do przemysłu 4.0.

W przypadku zainteresowania używanymi robotami przemysłowymi do pakowania i paletyzacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszej firmy. Postaramy się zaproponować Państwu takie rozwiązanie, które będzie idealnie skrojone do aktualnych potrzeb.