Roboty używane do nakładania powłok

roboty używane do nakładania powłok

Roboty używane do nakładania powłok doskonale nadają się do automatyzacji produkcji w wielu małych i dużych firmach. Malowanie robotem przemysłowym stwarza przedsiębiorstwom całkiem nowe możliwości. To co ważne to wysoka powtarzalność w procesie powlekania. Poza tym
robotyzacja z użyciem odpowiedniej klasy manipulatora pozwala na:

  • oszczędność czasu
  • poprawę jakości powłoki
  • zmniejszenie zużycia farby
  • zwiększenie produktywności

W ofercie dostępne są różne rodzaje robotów przemysłowych, które mogą być konfigurowane w dowolny sposób zależnie od zapotrzebowania. Proste procesy lakierownia robotem mogą wykonywać osoby bez dużego doświadczenia.

Roboty używane do malowania

Nadrzędnym celem z jakim mierzą się roboty do nakładanie powłok jest uzyskanie najbardziej wydajnych trajektorii ruchów przy jednoczesnym maksymalnym zwiększeniu jakości powłoki i zmniejszeniu zużycia materiału. Tak więc to konkretna aplikacja uzależnia to jaki wybrać rodzaj robota do malowania. Tu ciekawą opcją są roboty używane, które posiadają korzystny stosunek ceny do efektywności i szybkości nakładania powłok.

Obecnie możliwe jest ręczne programowanie robota poprzez fizyczne prowadzenie jego ramion natryskowych wokół złożonych kształtów geometrycznych. Oznacza to, że robot uczy się poruszać i odtwarzać nie tylko ruchy, ale także związane z nimi niedokładności wynikające z ręcznego prowadzenia. Inne rozwiązania obejmują programowanie trajektorii z punktu do punktu za pomocą specjalnego oprogramowania Jednakże, gdy potrzebna jest wysoka powtarzalność robotów malarskich, niskie zużycie farby i krótszy czas aplikacji, najlepszym rozwiązaniem jest wysokowydajny robot do malowania wyposażony w skaner 3D zdolny do automatycznego generowania trajektorii przy przedmiotach o złożonych kształtach.

Jak poprawia wydajność malowanie robotem

Firmy mogą natychmiast zwiększyć swoją konkurencyjność, inwestując w system, w którym specjalne oprogramowanie i automatyzacja zapewniają duże korzyści. Dzięki temu wydatnie poprawia się zdolność do konkurowania na coraz bardziej wymagającym rynku.

Najczęściej wdrażane są roboty do nakładania powłok na:

  • krzesłach
  • drzwiach
  • ramach
  • przedmiotach o nieregularnych kształtach
robot używany do malowania

Integrator robotów malarskich dobrze dobierając i konfigurując maszynę pozwala osiągnąć cele produkcyjne, które były niespotykane w przypadku technik natryskiwania ręcznego, zarówno pod względem jakości, wydajności, jak i efektywności kosztowej. Czasy opryskiwania są zredukowane nawet o około 40%, zmniejsza się również ilość wykorzystywanej farby do nawet 30%.

Sprzedaż robotów używanych do malowania i lakierowania

Szukasz stabilnego, uczciwego i solidnego partnera w zakresie sprzedaży używanych robotów przemysłowych, a może poszukujesz części zamiennych do robotów lub serwisu robotów ? Nie wiesz jaka jest cena robota do lakierowania ? Chcesz rozpocząć robotyzację nakładania powłok, ale nie wiesz od czego zacząć ?

Jeśli potrzebujesz pomocy napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wskażemy dostępne opcje. Zapraszamy do kontaktu.

Robot używany KUKA, Fanuc, ABB, Yaskawa Motoman, Kawasaki, Panasonic, Staubli i inne. Sprawdź ile kosztują roboty używane.

Najczęściej zadawane pytania

Na jakich materiałach mogę stosować powłoki robione robotem ? Praktycznie każdy materiał może być pokryty powłoką.

Jakie są zalety malowania drzwi i okien za pomocą robotów przemysłowych ? Biorąc pod uwagę ich znaczne rozmiary, możliwość powieszenia drzwi i okien jest niezbędna. Linie napowietrzne pozwalają na lakierowanie obu stron, co znacznie skraca czas całego procesu.


Jak można poprawić jakość powłoki na detalu ? Podczas gdy jakość jest kluczowa, zastosowanie automatycznego systemu gwarantuje powtarzalność i precyzję aplikacji powłoki na wyprodukowanych przedmiotach.

Czy można sprawdzać wymiary detali ? Tak, przy użyciu specjalnego skanera 2D i 3D.

Co muszę wiedzieć, aby rozpocząć powlekanie robotem ? Nowoczesne rozwiązania wymagają niewielkiego nadzoru ze strony pracowników. Dlatego nie ma potrzeby aby operatorzy przechodzili wielodniowe specjalistyczne szkolenia.


Czy można ograniczyć przestoje w wymianie koloru ? Tak. Zmiana koloru odbywa się prawie wyłącznie podczas pracy maszyny.

Czy krawędzie są również powlekane? Tak. Istnieją takie rozwiązania.


Jak mogę zwiększyć wydajność malowania robotem ? Automatyczne rozwiązania natryskowe są do tego idealne. Ręczne powlekanie elementów o wymiarach do 5000 mm x H3000 mm jest problematyczne i skutkuje niską wydajnością. Powlekanie ręczne oznacza również nadmierne lub niekontrolowane zużycie materiałów. Ma to wpływ na końcową jakość powłoki i detalu.