Spawanie zrobotyzowane

spawanie zrobotyzowane

Dzisiejsze roboty przemysłowe to zaawansowane, inteligentne i precyzyjne maszyny, które są w stanie zautomatyzować prawie każdy proces produkcyjny. Istnieje wiele rodzajów zastosowań robotów, jednak jeden z nich pozostał najbardziej widoczny, a mianowicie spawanie zrobotyzowane. Dokładność, szybkość i powtarzalność robotów przegubowych czyni je idealnymi do automatyzacji procesów spawania.

Roboty spawalnicze mogą wykonywać te same czynności, które robi doświadczony spawacz. Przy rosnących problemach z doświadczonymi spawaczami, robotyzacja spawania rozwiązują problem braku siły roboczej. Prawie pięćdziesiąt procent wszystkich robotów, które instalowane są na świecie jest wykorzystywanych w procesach spawalniczych. Automatyzacja spawania jest coraz bardziej dostępna również dla małych firm. Istnieje kilka rodzajów aplikacji spawalniczych, które można zautomatyzować za pomocą stanowisk zrobotyzowanych, od konwencjonalnych po niekonwencjonalne. Tradycyjne aplikacje spawalnicze pozostają najbardziej popularne, ponieważ okazały się one sprawdzonymi sposobami na poprawę wydajności i jakości spoin.

Roboty używane do spawania

Spawanie łukowe robotem


Spawanie łukowe stanowi około dwudziestu procent zastosowań robotów. W przeszłości do spawania łukowego stosowano uniwersalne roboty sześcioosiowe. Jednak aktualnie wielu producentów robotów zaprojektowało specjalne roboty do spawania łukowego. Seria Arcmate firmy FANUC obejmuje roboty Arcmate 100ic i Arcmate 120ic o szczuplejszych ramionach robota i nowoczesnych nadgarstkach umożliwiających dostęp do wąskich przestrzeni. Firma Yaskawa Motoman, jest uważany za jednego z liderów, jeśli chodzi o roboty do spawania łukowego. Modele MA1400 i EA1400N firmy Yaskawa należą do najlepszych w branży.

Ogólnie rzecz biorąc, spawanie zrobotyozwane łukowe polega na wykorzystaniu energii elektrycznej do trwałego łączenia metali. Istnieje kilka typów procesów, które należą do rodziny spawania łukowego

Spawanie zrobotyzowane MIG

Skrót MIG oznacza spawanie metali w osłonie gazów obojętnych i jest jednym z najłatwiejszych do zautomatyzowania procesów spawania łukowego przy użyciu robotów. Roboty do spawanie MIG są idealne do spawania dużych lub grubych metali, jest szybką i prostą metodą, która wykorzystuje wysoki poziom osadzania. Zastosowanie tego spoiwa pozwala na szybkie spawanie grubych metali i dlatego jest ono dość powszechne w produkcji.

Spawanie zrobotyzowane TIG

TIG odnosi się do spawania wolframem w gazie obojętnym. Spawanie robotem TIG jest metodą, która często wykorzystywane jest dla spawania precyzyjnego. Metoda ta jest jednym z najwolniejszych zastosowań spawania, a jednocześnie jest jedną z najlepszych dla spoin wymagających dużej dokładności. Roboty TIG mogą spawać prawie każdy metal lub stop i są idealne do spawania cienkich elementów.

Spawanie laserowe robotem

Kiedy projekty spawalnicze wymagają dokładności oraz powtarzalności dla dużej ilości części, spawanie laserowe jest preferowaną metodą łączenia metali. Małe części, takie jak biżuteria lub elementy medyczne, często wykorzystują spawanie laserowe. Ta metoda pozwala aby roboty do spawania laserem mogły w pełni zastąpić tradycyjnych spawaczy. Atutem tej technologii jest to, że produkt końcowy posiada wysokiej klasy powtarzalne spoiny.

Zobacz również