Zastosowanie robotów używanych

zastosowanie robotów używanych

Roboty rewolucjonizują w XXI wieku produkcję przemysłową. Zdolność robotów współpracujących do pracy obok ludzi lub manipulatorów przemysłowych bez pomocy człowieka, stwarza zupełnie nowe możliwości. Większa przepustowość, wydajność, jakość i przychody to jedne z głównych korzyści jakie daje robotyzacja produkcji za pomocą robotów.

Od roku 2000 roku rynek robotów w europie gwałtownie się rozwija. Również w Polsce w ostatnich latach można zauważyć wyraźne przyspieszenie. W tym czasie można również zauważyć wzrost zainteresowania maszynami używanymi. Poniżej prezentujemy jakie jest możliwe zastosowanie robotów używanych w zakładach przemysłowych.

Gdzie może pracować robot używany

Aktualnie najpopularniejsze marki robotów to FANUC, KUKA, ABB, Kawasaki i Yaskawa Motoman. Choć cały czas powiększa się oferta również mniejszych dostawców, którzy oferują na przykład roboty mobilne do prac magazynowych czy też roboty humanoidalne, które często wykorzystywane są w pracach usługowych jak eventy, hotele, recepcje itd.

Jednak najpopularniejsze zastosowanie robotów używanych to automatyzowanie stanowisk produkcyjnych. Używane ramiona przemysłowe są wszechstronne i przystępne cenowo, co czyni je idealnymi do automatyzacji wielu typów aplikacji. Niektóre z najbardziej powszechnych zastosowań robotów do obejmują:

Robot używany Pick and Place

Zautomatyzowane aplikacje typu pick and place są idealne dla robotów współpracujących i przemysłowych. Coboty zapewniają niesamowitą szybkość, precyzję i powtarzalność, zapewniając właściwą obsługę i przenoszenie części.

Również robot przemysłowy taki jak FANUC CR15ia może być zintegrowany z chwytakiem i systemem wizyjnym, aby sortować części na przenośniku i umieszczać je w opakowaniach. Powtarzające się ruchy pick and place to doskonały obszar produkcji, który może zostać zrobotyzowany, odciążając tym samym pracowników.

Robot używany do spawania

Podczas gdy większość robotów jest kojarzona do pracy z aplikacjami transportu materiałów, mogą one być również skutecznie wykorzystywane do automatyzacji spawania. Roboty mogą być stosowane w procesach spawania łukowego, punktowego, laserowego, ultradźwiękowego i plazmowego.

W większości przypadków popularne używane roboty przemysłowe do spawania, takie jak FANUC Arcmate 120ic i Motoman MA1400, są nadal optymalne dla aplikacji spawania z użyciem robotów. Automatyzacja spawania przy użyciu robotów pozwala na uzyskanie wyższej jakości i bardziej jednolitych spoin. Błędy powodujące marnotrawstwo materiału i zwiększone koszty zmniejszają się wraz ze zwiększoną dokładnością oraz powtarzalnością spawania.

Robot używany do paletyzacji

Jednym z najczęściej robotyzowanych procesów jest paletyzacja, która jest bardzo uciążliwa i monotonna dla wielu pracowników. Wiele osób pyta nasz czy roboty używane do paletyzowania sprawdzą się w codziennej pracy ? Oczywiście wiele zależy od odpowiedniego doboru konkretnej maszyny w kontekście zakresu pracy.

Wśród wielu potencjalnych zalet automatyzacji tego zadania na liniach produkcyjnych, należy wymienić choćby wzrost wydajności, poprawa bezpieczeństwa pracy, większa przewidywalność, powtarzalność i niezawodność. Ceny robotów używanych do paletyzacji są bardzo korzystne w porównaniu z osiąganymi efektami.

Robot używany do montażu

Innym zadaniem w jakim można wykorzystać roboty używane jest montaż podzespołów. Roboty współpracujące potrafią łączyć ze sobą podzespoły, wkładać części lub wkręcać śruby. Takie prace możemy zaliczyć do zrobotyzowanych procesów montażu.

Roboty z chwytakami, które są odpowiednio zaprojektowane mogą łączyć małe lub delikatne części, które byłyby zbyt skomplikowane do obsługi przez człowieka. Zaawansowane czujniki siły dostarczają informacje w celu określenia właściwej siły nacisku efektora końcowego podczas montażu produktów.

Robot używany do wykańczania powierzchni

Zadania związane z usuwaniem materiału, takie jak polerowanie, szlifowanie, gratowanie i śrutowanie, wymagają dużej spójności, umiejętności i siły. Aby zapewnić, że produkty osiągną wysoką jakość wykończenia roboty muszą być odpowiednio dobrane i skonfigurowane. Automatyzacja zadań związanych z usuwaniem materiału za pomocą robota FANUC CR35ia zapewnia szybkość i powtarzalność potrzebne do uzyskania gładkich, jednolitych elementów.

Usuwanie materiału może być niezwykle niebezpieczne dla pracowników w związku z pyłem, zanieczyszczeniami lub oparami powstałymi podczas pracy. Dlatego roboty do szlifowania, śrutowania lub usuwania zadziorów z obrabianych przedmiotów świetnie rozwiązują ten problem. Pracownicy mogą być również narażeni na obciążenia związane z ciągłym użytkowaniem narzędzi przy powtarzających się ruchach, dlatego też najlepszym sposobem usuwania materiału jest automatyzacja przy użyciu manipulatorów.

Do jakich zadań można wykorzystać roboty używane ?

Zastosowanie robotów używanych jest bardzo szerokie. Tak na prawdę te maszyny mogą z powodzeniem pracowań przy większości aplikacji, w których pracują fabrycznie nowe roboty. Oczywiście przy wyborze jednostki z „drugiej ręki” należy brać pod uwagę, że maszyny ma już przepracowaną określoną ilość godzin.

Za pomocą maszyn z rynku wtórnego robotyzowane są procesy produkcyjne, które nie wymagają wielkiej precyzji i powtarzalności. W takich aplikacjach bardzo często wyborze konkretnego rozwiązania decyduje cena, która przemawia na korzyść robota używanego.